
Jak zarobić na karnawale? Praca dla mamy.
Myślałaś kiedyś, jak zarobić na karnawale? Są oczywiste dla nas profesje, które w najbardziej imprezowym okresie roku mają urwanie głowy. Prawda jest jednak taka, że wykorzystując swoją kreatywność, umiejętności i ogłaszając się, możesz zacząć całkiem nieźle nowy rok. Jesteś ciekawa?
Urok karnawałowej pracy polega na tym, że często ma charakter dorywczy, dzięki czemu nie zawsze rezygnuje się z własnych planów na zabawę! Tworząc ten materiał, inspiracje czerpałam z anglojęzycznej prasy, przekładając je na polskie warunki. Podejście kreatywnych ludzi do dorabiania, lekkość z jaką mówią o pozyskiwaniu dodatkowych środków, zawsze powalała mnie na łopatki. Przecież to proste a praca jest pod ręką!
Kiedy się ogłosić?
Ważne abyś puściła wici o swoich usługach w odpowiednim terminie, tj. po świętach Bożego Narodzenia, kiedy myślenie potencjalnych klientów skupi się na przygotowaniach do sylwestra. Karnawał zaczyna się 6 stycznia, zatem ponad 2 tygodnie pozwoli zatoczyć szerokie kręgi.
Gdzie się ogłosić?
W zależności od specyfiki usługi, jaka możesz wykonać, proponuję:
- przysłowiowy telefon do przyjaciela, któremu możesz asystować,
- zadzwonić lub przejść się do okolicznego lokalu, mającego urwanie głów w karnawale – rozmawiaj z osobą decyzyjną (!),
- post na swoim profilu w mediach społecznościowych, w formie tekstu lub zabawnego nagrania, stanowiącego jednocześnie prezentację umiejętności,
- informacja na internetowym forum osiedla (akurat my takie mamy),
- rozwieś kartki z ogłoszeniem w swojej okolicy,
- ogłoszenie w grupie lokalnej na Facebooku, czy w innym medium,
- bezpłatne portale ogłoszeniowe, jak OLX, choć dla poprawienia skuteczności – polecam podrasowanie ogłoszenia np. by wyświetlało się na górze listy.
Najprostsza metoda to rozmawianie z ludźmi. Rozmówca nie musi mieć teraz potrzeby skorzystania z czegoś. Jednak gdy powiesz, że jesteś w domu, albo lubisz robić to czy tamto, albo dysponujesz autem, kto wie, czy nie przydasz się u jego znajomych, czy w ogóle spontanicznie.
Ile skasować za usługę?
Standardową stawkę, jaką znajdziesz w internecie plus dojazd/przejazd plus dodatek za okoliczność – Sylwester, niedziela, noc…
Jak zarobić na karnawale?
Najbardziej dochodowe pomysły
Elementy składowe imprezy na których można zarobić w karnawale to: jedzenie, picie, oprawa muzyczno-artystyczna, wygląd, dojazd oraz opieka nad tymi, którzy nie idą na imprezę. Niektóre z nich wykonujemy we własnym zakresie, wymagają naszej obecności, jednak część można komuś zlecić. Wbrew pozorom nie są to zadania tylko dla studentów, ale też dla specjalistów, czy pasjonatów.
1. Catering Kucharka/pomoc kuchenna
Poczęstunek to wizytówka gospodarza danej imprezy. Jeśli będzie wiedział, że jesteś świetna w przygotowywaniu posiłków, znasz przepisy, lubisz pracować w kuchni, masz doświadczenie jako kelnerka – karnawał będzie dla Ciebie żyłą złota. Pomocne jest pokazywanie swoich dzieł na Instagramie, czy Facebooku a najbardziej kreatywnych na Pintereście. Zlecenie możesz wykonać w swoim domu lub na miejscu imprezy, albo zatrudnić się czasowo jako pomoc w profesjonalnej kuchni restauracyjnej.
2. Dostarczycielka/dostawca
Nie mam na myśli tylko jedzenia. Przyda się czasowe wsparcie w restauracjach i pizzeriach, mających ofertę na wynos. Poza garmażem, wyrobami cukierniczymi, trzeba porobić zakupy, odebrać garnitur z pralni. Jest sporo drobiazgów, które zajmują czas i wybijają z rytmu. Zaangażowanie w transport jest przydatne też między domami, by przewieźć sprzęt stereo, napoje, dekoracje, krzesła… Nie musisz wcale być zaproszona na taką imprezę i wcale nie ma co się obrażać.
3. Barmanka/pomoc barmanów
Jeśli zachwycasz znajomych swoimi umiejętnościami przygotowania napojów – masz szansę zabłysnąć.
4. Wykonawca, performance
Zaprezentuj swój talent! Umiesz śpiewać, tańczyć, żonglować, opowiadać dowcipy, grać na instrumencie? Zaproponuj swój występ. Ustal warunki wcześniej, pokaż filmik, daj odsłuchać demo. Na domówce możesz spontanicznie zaproponować pokaz, jeśli np. uzbiera się jakaś kwota. Możesz zostać wodzirejem lub animatorem, bo dlaczego nie?
5. Opiekunka
Wzdrygasz się na samą myśl? No jak to, czasem z własnymi dziećmi nie wytrzymujemy a co dopiero jeszcze czyjeś brać sobie na głowę?! Nie musisz zostawiać swoich podopiecznych, by zająć się innymi! Paradoksalnie ich temperament, czy pomysłowość może tylko wesprzeć Ciebie w wykonaniu Twojego zadania!
Podobnie ze zwierzętami. Można wyprowadzać psy na spacer, zaopiekować się królikiem itd.
Poza opieka nad istotami żywymi, możesz zaopiekować się… miejscem w kolejce! Powszechne okazje generują duże zainteresowanie. Możesz komuś wystać w kolejce odbiór zamówienia i przynieść mu do stolika, albo zastąpić go w kolejce, gdy ten ma nagła potrzebę.
6. Sprzątanie
Zarówno przed imprezą, jak i po, jest mnóstwo rzeczy, które trzeba poukładać, odświeżyć, wyczyścić. Ogłoś się! To zadanie wymaga minimalnego zamiłowania do porządku, podstawowego poczucia estetyki i nie wymaga posiadania własnych środków czystości. Szukając takiego zajęcia możesz zadzwonić do kilku firm sprzątających, czy nie mają zbyt dużo zleceń i czasowo się u nich zatrudnić.
7. Kierowca
Chyba nie wymaga wyjaśnień, szczególnie, gdy trzeba wrócić do domu… Możesz czekać na telefon lub być umówiona na konkretną godzinę. Możesz pojechać swoim samochodem lub autem zainteresowanej osoby. Tutaj przyda się jedno miejsce – Uber.
8. Wynajem lokum
Masz pokój do wynajęcia widokiem na miejska imprezę z pokazem sztucznych ogni? Na co czekasz? Może wyjeżdżasz na weekend, na Sylwestra i w tym czasie chętnie udostępnisz komuś mieszkanie, czy dom?
9. Mobilne studio urody, czyli fryz i pazurki…
Znam co najmniej kilka kobiet, które lubią i umieją czesać a wcale nie są fryzjerkami. Podobnie mają dryg do malowania paznokci. Zajmują się upiększaniem znajomych i sąsiadów. Jeśli sama tak robisz, to wiesz, że wcale nie potrzebujesz mieć swojego sprzętu, czy kosmetyków. Najlepiej jest, gdy ułożeniem włosów, czy efektownymi paznokciami zajmie się ktoś, kto nie jest ich właścicielką, ma wizję i fantazję. Gdy koleżanki Ci ufają – pewnie grafik będziesz miała pełen.
10. Stroje karnawałowe
Umiesz szyć i bawisz się w projektowanie? Koniecznie spróbuj zarobić na karnawale wykorzystując swoje zamiłowanie do mody. Masz stare kostiumy swoich dzieci i dla dorosłych. Pomyśl o odpłatnym wypożyczeniu ich lub sprzedaży. Możesz też uszyć coś na zamówienie, nawet jeśli przez cały rok nie zarabiasz w ten sposób.
11. Organizatorka/dekoratorka
Nie wszystkie osoby, które lubią się bawić, są świetnymi organizatorami – tu Twoja rola. Nie każdy też ma wizję i pomysł na dekoracje. Jeżdżenie po sklepach, dobierania koloru, motywu – to jest czasochłonne. Wyręcz w tych zadaniach zainteresowane usługą osoby.
Najważniejsze! Teraz nie tylko możesz zarobić na karnawale. Efekty większości wyżej wymienionych usług warto uwiecznić na filmikach lub zdjęciach. Za rok będziesz miała portfolio!