mentorka i inspiratorka zawód dla mamy praca dla mamy mentorka inspiratorka
zawód dla mamy
Lena Murawska  

Praca dla mamy – mentorka i inspiratorka

Kasia, która w 2017 roku wypełniła moja ankietę o pracy dla mamy, w 2023 roku już nie prowadziła swojej działalności odpłatnie. Pozostawiła jednak swoje materiały, by jako ogólnodostępne nadal wspierały inne kobiety. Skąd ta zmiana? Dlaczego uważam, że mentorka i inspiratorka to dobry kierunek?

Dlaczego Kasia zmieniła swoją ścieżkę kariery na pro bono?

Przede wszystkim dlatego, że nie ma wykształcenie związanego z psychologią i szeroko rozumianym wsparciem psychicznym, wsparciem rozwoju człowieka. Także ze względów formalno-prawnych. Jednak dla nas jako mam aktywnych zawodowo kluczowy będzie inny aspekt – w kierunku łączenia kariery z macierzyństwem – mianowicie pojawienie się drugiego dziecka.

Jedną pociechę jakoś się ogarnie, czasem komuś podrzuci lub weźmie ze sobą. Łatwiej załatwić opiekę dla jednego dziecka. Jako mama dwójki mogłabym tu wyliczać działania. Jednak sama dobrze pamiętam, co wydarzyło się w moim życiu, gdy pojawiła się druga małą osobowość, z innymi radościami, innymi problemami niż pierwsza i generalizując – podążająca w o 180 stopni innym kierunku. Nie wiem, czy u Kasi scenariusz był podobny, nie zapytałam o to. Udzieliła jednak w ankiecie kilka ciekawych odpowiedzi. Opublikowałam lub opublikuję je w kilku miejscach na tej stronie. Stąd postanowiłam zachować materiał, by podobnie jaj jej twórczość, także i odpowiedzi z ankiety dawały do myślenia także i Tobie.

Dlaczego na zdjęciu głównym jest motyl i skrzydła?

Niejako symbolem działalności Kasi były właśnie skrzydła, stąd uskrzydlona, czująca się dość swobodnie modelka. Natomiast motyl jako owad ze skrzydłami, ale i jako organizm, który może latać mimo uszkodzenia większej części swoich skrzydeł, co jest bardzo uskrzydlające.

Co robi mentorka i inspiratorka?

Wiem, powinnam zacząć od tego pytania. Celowo tego nie zrobiłam, by pokazać, że nawet zakończona lub zmieniona ścieżka kariery może nadal pozytywnie wpływać na otoczenie. Widoku pięknych motyli nigdy się nie zapomina a powracające obrazy mogą powodować uśmiech i ukojenie. No ba! Świat jest piękny! Do rzeczy jednak…

Zacytuję Kasi odpowiedź na pytanie: Na czym polega Twoja praca tak na co dzień? Prowadzę bloga, kanał youtube i nagrywam podcasty – słowem tworzę treści pod swoją działalność rozwojową. Oprócz tego prowadzę warsztaty, sprzedaję swój pierwszy e-book i kilka razy w roku otwieram zapisy na kurs online. Ponieważ nie mam pomocy dziadków, zatrudniłam nianię, która przychodzi do nas 3x w tygodniu na 4 godziny – wtedy tworzę treści, wysyłam oferty, pomagam w live mentoringach. To na razie praca na “część etatu” 🙂

Kasia narzuciła sobie swój styl pracy. Określiła sposób realizacji przekazu i częstotliwość. Jej misją (nadal) jest pokazanie, że nie od razu wie się, kim chce się być, że czasem warto/trzeba poszukać swojej drogi. Wokół tej tezy zbierała tematy do poruszenia w swoich mediach. Jeszcze w 2020 roku znalazłam ślady nagrań podcastu. Przyznasz, że 90 odcinków, to niezły wynik!

Podam kilka przykładów opracowanych przez Kasię tematów: jak odkryć swój talent? Czy płakać nad wybranymi studiami? Czy częsta zmiana zawodu jest OK? Kasia sama zmieniła swoją ścieżkę kariery z pracy w laboratorium na prezentowanie swojej ścieżki. Ponadto wspomina o tym, jakie pytania o karierę warto sobie zadawać?

Dlaczego uważam, że mentorka i inspiratorka to dobry zawód dla mamy?

Mentorka i inspiratorka to praca dla mamy, którą de facto każda z nas wykonuje od urodzenia dziecka! Zwróć uwagę ile rozmów z innymi mamami masz na koncie, od tych z perspektywy czasu anegdotycznych, czyli koloru kupy po bardzo trudne np. problemy z ojcem dziecka. Wymiana poglądów jest wzajemnym inspirowaniem się!

By stać się mentorką w pewniejszym tego słowa znaczeniu – potrzebujesz odwagi. Odwagi podzielenia się swoją historią i odwagi do podpowiadania swoich rozwiązań w takim modelu, jaki będzie Tobie i odbiorcom wygodny. Możesz spotykać się 1:1, możesz publikować w sieci w modelu 1 do wielu.

Jestem przekonana, że taka ścieżka kariery będzie doskonałą inspiracją dla obu stron. Kasia doszła do wniosku, że ma powody, by nie kontynuować swojej pracy w komercyjnym charakterze. Twoja historia może być zupełnie inna!

book cover mockup for praca dla mamy

Wiesz jak inne mamy łączą pracę z macierzyństwem? Przeczytaj i zainspiruj się!

Zamów książkę z autografem >>