Opublikowano Dodaj komentarz

Wakacyjny harmonogram spotkań towarzyskich ucznia

wakacyjny harmonogram spotkań towarzyskich ucznia

Zestawiając konieczność opieki nad dziećmi, bo szkoły są zamknięte, z obowiązkami zawodowymi wykonywanymi zdalnie, za trzecim razem wprowadziliśmy wakacyjny harmonogram spotkań towarzyskich.

.

Gdy przygotowuję ten wpis, mam za sobą doświadczenia 2 sezonów wakacyjnych w wersji państwowej, czyli takich, kiedy opieka nad dzieckiem zostaje na głowie rodziny (nie szkoły) od końca roku szkolnego do 1 września.

Pierwsze i drugie wakacje to było pójście na żywioł, zachłyśnięcie się bujnym życiem towarzyskim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Doświadczenie (a raczej jego efekty) pokazały, że to nie do końca się sprawdza. Po pierwsze weryfikują się dziecięce przyjaźnie. Po drugie poznaje się nastawienie rodziców i buduje relacje (lub nie) na szczeblu parentingowym właśnie. Po trzecie – trzeba jakoś pracować, bo wtedy skąd, jak to się mawiało u mnie w dzieciństwie, „brać na wszystko pieniądze”.

Jakie założenia ma realizować nasza propozycja spędzania czasu?

  • pobudka o dowolnej porze, zwykle jest między 6 a 7, ale uwzględnienie, że rodzic chce także poczuć zmianę w ciągu roku kalendarzowego i nie musieć się zrywać, jeśli akurat ma ochotę pospać.
  • ilość dzieci w domu optymalna dla zdrowia psychicznego i zdolności do pracy zdalnej rodzica – w wersji 2021 – każde z dzieci ma pozwolenie na zaproszenie w jednym momencie 1 osoby, max 2 jeśli się tak przydarzy z jakiegoś istotnego powodu.
  • przerwa na rodzinne zjedzenie obiadu – tu dzieci mają zadbać, by nikogo w domu nie było. W tym czasie oczywiście same mogą iść na dwór i na obiad wrócić do domu. W tym czasie tata wraca z pracy, jest możliwość przygotowania obiadu na spokojnie.
  • godzina powrotu pozwalająca jeszcze mieć tę godzinę lub dwie na wieczór dla rodziców, gdy dzieci już są w swoich łóżkach.

Wakacyjny harmonogram spotkań towarzyskich ucznia

10:00 – najpopularniejsza pora, kiedy pojawiają się pierwsi znajomi

14:00 – 16:00 – pora obiadowa, wolna od gości w domu

20:00 – optymalna godzina w dni powszednie na powrót do domu, w piątki i soboty dopuszczalna późniejsza, bo następnego dnia nikt nie wstaje rano do pracy.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *