home staging
zawód dla mamy
Lena Murawska  

Home staging. Remonty i zmiany wystroju.

Rynek prac dla mam znacznie się rozwinął wraz z napływem zagranicznych pomysłów na biznes. W roku 2017 swój rozkwit przeżywa mało znana jeszcze dziedzina home staging’u. Na czym to polega? Czy mama jest w stanie sprostać takie wyzwaniu zawodowemu?

Dlaczego home staging jest interesujący?

Model życia naszej rodziny uniemożliwia mi pracę na etacie, jednak muszę przyznać, że wcale za nim nie tęsknię. Powrót na jakikolwiek etat nie miał szans, bo żyjemy na dwa domy, dwa województwa. Nie mogłabym brać tyle wolnego, dostosowywać się do narzuconego grafiku. Został freelance i działalność gospodarcza.

Odkąd pamiętam interesowałam się nieruchomościami, budowaniem domów, urządzaniem. Moi rodzice budowali dom jak miałam 10 lat, a ja do tej pory pamiętam z czego był zbudowany, jakich firm był używane materiały. Jako dzieciak grałam w grę Sims tylko po to, żeby budować i wykańczać im domy. Interesowałam się historią sztuki, rysowałam, malowałam, wyplatałam makramy. Nauczycielka od plastyki i techniki w podstawówce obstawiała, że będę architektem. Jednak nie do końca mnie to interesowało. Do fizyki podchodzę jak do jeża. Bardziej interesowała mnie kwestia samej formy, niż nośność belek podporowych.

Będąc na urlopach macierzyńskich jeden po drugim, później na wychowawczym z dwójką małych dzieci, rozmyślałam co bym chciała robić po puszczeniu towarzystwa do przedszkola. Myślałam o byciu projektantem wnętrz, dekoratorem, aż zobaczyłam w domo+ program Marii Semczyszyn – Home staging, czyli mieszkania do sprzedania. I to był strzał w dziesiątkę. Po przestudiowaniu dostępnych publikacji w internecie i odbyciu kursów właśnie u Marii zrozumiałam, że chcę być home stagerką.

Jak rozwijać formalnie home staging?

Miałam firmę zawieszoną i urlop wychowawczy. Mogłam albo odwiesić firmę i płacić na starcie pełny, wysoki ZUS, ale zdecydowałam się na początek zostać pracownikiem mojego męża, dopisując do jego działalności home stagingowe PKD i pracując z nim na umowę zlecenie.

Jak organizujesz życie prywatne i zawodowe?

Mam dwójkę dzieci w wieku 4 lat syn i 2,5 roku córka. Od września chodzą do przedszkola. Dodatkowo pomaga mi mama i mąż, kiedy jest w domu, to nie pracuje i może zajmować się dziećmi teoretycznie całą dobę. Staram się tak ustawiać konsultacje i projekty, żeby najwięcej pracy wykonywać kiedy dzieci są w przedszkolu, iiedy moja mama może ich wziąć do siebie np. na noc, lub kiedy po prostu mąż jest w domu.

Jak zdobyć kwalifikacje do home staging’u?

Byłam na dwóch szkoleniach z home staging’u organizowanych przez Home Stagers Network Polska. Dużo wartościowych informacji z branży dowiedziałam się również na spotkaniu sieciowym Stage-it up!, innej firmy szkoleniowej. Jeśli ktoś zna angielski, bardzo dużo materiałów można znaleźć w internecie. Generalnie najważniejsze jest mieć smykałkę do wnętrz, kolorów, łączenia ich ze sobą. Orientować się w panujących trendach, ale i sprawdzających się klasykach. Psychologii wnętrz. Dobrze też mieć rozeznanie w rynku nieruchomości, marketingu i fotografii. Bardzo ważne jest portfolio, gdzie pokazujemy te same ujęcia pomieszczeń przed i po home staging’u.

Jak kształtują się zarobki w branży?

Podstawową usługą w home staging’u jest konsultacja. Home staging nieruchomości na sprzedaż, na wynajem lub tzw. home staging for living, czyli wprowadzenie zmian, lifting mieszkania dla osób, które chciałyby podnieść jakość swojego życia we własnym M. Często jest tak, że coś byśmy chcieli zmienić we wnętrzu, ale w sumie sami nie wiemy co. Nie do końca umiemy się odnaleźć w łączeniu kolorów i decyzji na temat stylu i funkcjonalności pomieszczeń. Warto wtedy zamówić ogląd sytuacji profesjonalnym okiem. Konsultację zwykle wycenia się w granicach 300-350zł. Konsultacja kończy się przesłaniem klientowi raportu na temat jego nieruchomości, w którym home stager prezentuje swoje pomysły na zmiany. Klient może zadecydować, aby wykonać zalecania we własnym zakresie, lub zlecić pełen projekt home stagerce. Projekt wyceniany jest już indywidualnie w zależności od dysponowanego budżetu na zmiany oraz zakresu pracy (liczby dniówek) home stagerki. Najdroższą opcją pakietową jest pełne zarządzanie strategią przy sprzedaży nieruchomości.

Roksana